Projekty domów parterowych

Projekty domów parterowych

Polacy coraz częściej odchodzą od kilkukondygnacyjnych domów, na rzecz prostych i funkcjonalnych domów parterowych. Nic dziwnego, w końcu tego rodzaju projekty domów to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę i komfort użytkowania. Dodatkowo dom parterowy jest bardziej reprezentacyjny w porównaniu do domów z użytkowym poddaszem. Efektowna rozłożysta bryła, najczęściej przykryta wielospadowym lub prostym dachem, daje wrażenie większego prestiżu bądź pozwala wykorzystać nowoczesne inspiracje. Wśród projektów domów parterowych znajdziemy tradycyjne projekty domów z kotłownią na paliwo stałe oraz projekty domów nowoczesnych.

Projekty domów parterowych, zwane też bungalowami, są zyskującą na popularności kategorią domów. Wynika to niewątpliwie z wygody, jaką jest dom jednopoziomowy, niewymagający od nas wspinania się po schodach – jest to szczególnie ważne dla osób starszych. Nie do przecenienia jest również przytulność takiego rozwiązania na co składa się bliski kontakt wszystkich pomieszczeń z otaczającym je ogrodem. Na rynku nieruchomości znajdziemy wyjątkowo bogatą kolekcję domów parterowych, zarówno wolnostojących jak bliźniaczych, tradycyjnych i nowoczesnych. Możemy wybierać z najróżniejszych rozwiązań estetycznych – od najprostszych ekonomicznych domów, poprzez ekskluzywne bungalowy, aż po reprezentacyjne dworki i domy drewniane.

Charakterystyka domów parterowych

Domy parterowe rozplanowane są w obrębie jednej, naziemnej kondygnacji, co związane jest najczęściej z większą powierzchnią zabudowy, ponieważ wszystkie pomieszczenia muszą zmieścić się w przyziemiu. Nie musi to jednak oznaczać, że budynek parterowy wymaga ogromnej działki. Wręcz przeciwnie, niektóre małe obiekty zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o niewielkich terenach. Zaletą rozwiązań parterowych jest to, że budynki te są bardziej rozłożyste, a ich tektonika często pozwala wydzielić atrakcyjne miejsca w obejściu, jak zadaszenia czy podcienie – projekt . Oczywiście część dzienna i nocna, tak jak w domach piętrowych, pozostają odseparowane, jednak ze względu na brak dodatkowej kondygnacji, najczęściej rozmieszcza się je w przeciwległych częściach domu, rozdziela pomieszczeniami uzupełniającymi lub odpowiednio poprowadzoną komunikacją. W efekcie domy parterowe dają komfort i swobodę użytkowania taką jak piętrowe. Często, z uwagi na dużo lepszą dostępność wszystkich pomieszczeń, mają wręcz nad nimi przewagę.

Jaki projekt wybrać?

Kategoria domów parterowych obejmuje bardzo różnorodne domy, jak np. zwieńczone więźbami jak OCZARÓW 2  czy dachami płaskimi jak LIMAK, drobne domy drewniane, rozległe, nowoczesne budynki, obiekty wolnostojące i przeznaczone do zbliźniaczenia. Znajdziemy tutaj różnego rodzaju konstrukcje, style, formy i podążający za nimi koszt budowy, co pozwala na wybór projektu skrojonego pod nasze potrzeby. Główną zaletą obiektów parterowych jest wspólny dla wszystkich pomieszczeń poziom, a więc brak schodów, który pozwala łatwo przystosować budynek do potrzeb ludzi niepełnosprawnych ruchowo. Z kolei mniej lub bardziej rozłożyste bryły istotnie wpływają na kształt i podział otoczenia domu, najczęściej wyraźnie separując strefę wjazdową od prywatnej części ogrodu. Horyzontalny układ oraz obecne w wielu projektach duże okna pozwalają na łatwe i efektowne połączenie wnętrza budynków parterowych z ogrodem. Kategoria ta jest przeznaczona dla tych, którzy szukają wygodnego, przyjaznego w użytkowaniu domu.

Marta Michalska

Podobne artykuły

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich