Projekty domów parterowych bez garażu

Projekty domów parterowych bez garażu

Domy parterowe rozplanowane są w obrębie jednej, naziemnej kondygnacji, co najczęściej związane jest z większą powierzchnią zabudowy, ponieważ wszystkie pomieszczenia muszą zmieścić się w przyziemiu. Wcale nie oznacza to, że budynek parterowy wymaga ogromnej działki. Wręcz przeciwnie, dostępne są małe domy, które zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o niewielkich działkach. Warto dodać, że budynki parterowe są bardziej rozłożyste a ich tektonika pozwala wydzielić oryginalne miejsca w obejściu, jak zadaszenia i podcienie. Część dzienna i nocna, tak jak w domach piętrowych, pozostają odseparowane. Z powodu braku dodatkowej kondygnacji pomieszczenia rozmieszcza się po prostu w przeciwległych częściach domu, rozdziela pomieszczeniami uzupełniającymi lub odpowiednio poprowadzoną komunikacją.

Biorąc pod uwagę funkcjonalne rozplanowanie domów parterowych można użytkować je równie komfortowo i swobodnie co piętrowe. Często, z racji dużo lepszej dostępności wszystkich pomieszczeń, mają wręcz nad nimi przewagę. W ofercie KB Projekt znajdziemy bardzo różne domy, jak zwieńczone więźbami, dachami płaskimi, drobne domy drewniane, rozległe, nowoczesne budynki, obiekty wolnostojące i przeznaczone do zbliźniaczenia. Obiekty odznaczają się różną konstrukcją, stylem i formami. Oznacza to, że każdy może wybrać idealny dla siebie projekt.

Zalety domów parterowych

Głównym plusem obiektów parterowych jest wspólny dla wszystkich pomieszczeń poziom. Oznacza to brak schodów, co stanowi ogromne udogodnienie dla dzieci i osób starszych. Pozwala to łatwo przystosować obiekt do potrzeb ludzi niepełnosprawnych ruchowo. Mniej lub bardziej rozłożyste bryły znacznie wpływają na formę i podział otoczenia domu, zwykle wyraźnie separując strefę wjazdową od prywatnej części ogrodu, jak w projekcie KAMASJA. Horyzontalny układ całości oraz obecne w wielu projektach duże okna i rozbudowanie planu, znacznie ułatwiają połączenie wnętrza budynków parterowych z ogrodem, jak w projekcie BODZISZEK. Kategoria tych domów zainteresuje wszystkich inwestorów, szukających wygodnego i przyjaznego w użytkowaniu domu. Dostępne projekty będą świetne dla rodzin z małymi dziećmi, osób w podeszłym wieku i wszystkich, którzy mają problemy ze swobodnym poruszaniem.

Ekonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie

Istotne znaczenie mają oczywiście kwestie finansowe. Otóż domy parterowe są najczęściej tańsze w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Nie chodzi wyłącznie o koszty przestrzeni. W tej wersji odpada murowanie wieńca, koszty budowy klatki schodowej, schodów, transmisji mediów, ciągnięcia w górę ścian oraz wznoszenia i konserwacji ukośnego dachu. Funkcjonalność to kolejna zaleta domów parterowych. Jeśli wyobrazimy sobie dom jako maszynę do mieszkania, to okaże się, że dom jednokondygnacyjny jest po prostu maszyną wyjątkowo łatwą w obsłudze, a zarazem sprawną, wręcz niezawodną. Domy parterowe można przyrównać do wyjątkowo prostego mechanizmu lub urządzenia, które po prostu bardzo trudno zepsuć. Równie trudno wyobrazić sobie umieszczenie w parterowym domu sporej restauracji, szpitala czy siedziby firmy, jednak doskonale można sobie wyobrazić szczęśliwe funkcjonowanie w nim rodziny. Dynamiczne zagospodarowanie powierzchni mieszkalnej pozwoli na wygodne i szczęśliwe życie całej rodziny. To, co w innych domach podzielone jest na parter i piętro podzielone jest w parterze, na miejsca jasne i miejsca ciemne. Doświadczony projektant potrafi zmieścić to wszystko na rozległym parterze, wykorzystują maksymalnie dostępną powierzchnię działki.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich