Projekty domów na wąską działkę

Projekty domów na wąską działkę

Problem niekorzystnie wąskiej bądź płytkiej działki dotyka wielu Inwestorów, którzy planują wznieść dom jednorodzinny lub chcą zrealizować projekt dla budynków wielorodzinnych. Właśnie z tego powodu powstała odrębna kategoria domów na wąską działkę, która oferuje szereg rozmaitych rozwiązań, odpowiadających na najróżniejsze wymagania. Większość projektów domów na wąską działkę bez problemu zmieści się na działce o szerokości od 16 do 18 metrów. Domy takie odznaczają się zazwyczaj prostą bryłą przykrytą dwuspadowym dachem, przez co mają niższe koszty budowy. W kategorii tej znajdziemy wiele projektów domów z użytkowym poddaszem, jak również projekty domów z piwnicą.

Pamiętajmy, że wąska bryła wymusza uporządkowaną organizację planu. Otóż pomieszczenia układają się najczęściej w sąsiadujący z komunikacją ciąg, na którego końcu zlokalizowany jest pokój dzienny. Tak zaprojektowane wnętrza są przeważnie maksymalnie funkcjonalne mimo ograniczonej szerokości. Na rynku nieruchomości, obok domów o podłużnej formie znajdziemy też obiekty bardziej proporcjonalne, ale na tyle drobne, że zmieszczą się zarówno na wąskich jak i płytkich działkach. Warto pamiętać, że przystosowanie projektu do ciasnego terenu nie musi wcale oznaczać zmniejszenia metrażu. Niektóre domy posiadają np. pokaźne rozmiary, zastępując ograniczoną szerokość działki swoją długością i liczbą kondygnacji, jak np. projekt ŻURAWKA.

Wąska działka coraz chętniej wybierana

Projekty domów na wąską działkę stają się coraz popularniejsze. Najczęściej za wąską działkę uznaje się taką, której szerokość nie przekracza 18 metrów. Inwestorzy chętnie decydują się na zakup wąskiej i nieustawnej działki w zamian np. za świetną lokalizację. Przypomnijmy, że minimalna odległość ściany bez otworów okiennych i drzwiowych od granicy sąsiedniej działki wynosi 3 metry, jednak w sytuacji, gdy działka nie przekracza 16 metrów, ta odległość może się zmniejszyć aż do 1,5 metra. Dodatkowo, w przypadku, kiedy dom posiada ścianę oddzielenia przeciwpożarowego, możemy usytuować go nawet na granicy działki. Projekty domów na wąską działkę to najczęściej projekty domów od 100 m2 do 140 m2.

Charakterystyka projektów domów na wąską działkę

Projekty domów na wąską działkę posiadają najczęściej poddasze użytkowe, jak w projekcie OGNIKOWO. Domy takie cechuje najczęściej prosta bryła przykryta dwuspadowym dachem, nie musi być ona jednak monotonna, wystarczy rzucić okiem na projekt PIWONIKI 2. Wąska działka stanowi niewątpliwe wyzwanie architektoniczne, jednak im większe wyzwanie tym większa satysfakcja projektantów z zadowolenia inwestora. Otóż architekt musi wypracować kompromis między ograniczeniami gabarytów działki, a potrzebami domowników. Właśnie dlatego właściwy rozkład pomieszczeń i optymalne ich doświetlenie to podstawowe wymagania, które dobry projekt domów na wąską działkę powinien spełniać, jak np. dom OLIWNIK. Projekty takich domów posiadają wiele pomysłowych rozwiązań, dzięki czemu cała powierzchnia może być idealnie zagospodarowana i maksymalnie wykorzystana.

Oszczędność w budowie i eksploatacji

Należy dodać, że domy na wąską działkę są przede wszystkim tańsze w budowie – im mniej skomplikowana architektura domu, tym mniejsze koszty jego wykonania. Z kolei mniej skomplikowana bryła domu to również mniejsze w straty ciepła, a więc większe oszczędności w późniejszej eksploatacji.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich