Projekty domów małych
Mały, ale własny dom to dla wielu z nas najlepszy z możliwych wyborów. Otóż wielu inwestorów ma określoną sytuację życiową i wiedzą, że budują dom nie dla dorastających dzieci, tylko dla siebie. Są też sytuacje, kiedy mała rodzina dysponuje ograniczonym budżetem i nie chce wydawać na wielki projekt. Wówczas, gdy chcemy mieszkać komfortowo we własnym, jednorodzinnym domu, a nie wspólnie z rodziną lub sąsiadami w bloku, możemy zdecydować się na mały projekt domu, który jest tanie w realizacji. Tego typu rozwiązania cieszą się dużą popularnością, dlatego, że są estetyczne, zgrabne i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Na rynku nieruchomości pod kategorią domów małych znajdziemy zarówno domy parterowe, jak i domy z użytkowym poddaszem, opracowane w nowoczesnym lub tradycyjnym stylu. Wszystkie odznaczają się mało skomplikowaną konstrukcją oraz bardzo funkcjonalnie rozplanowanym układem pomieszczeń.
Projekty domów małych i tanich w budowie cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród inwestorów. Wynika to z tego, że idealnie łączą kryteria funkcjonalne, ekonomiczne oraz praktyczne. Projekt małego domu to przeważnie dom tani budowie, który posiada prostą, często minimalistyczną bryłę, która mimo braku dekoracyjnych detali, wciąż potrafi zachwycić. Projekty małych domów są idealne dla wszystkich tych osób, które cenią prostotę i minimalizm. Znajdziemy tu projekty domów parterowych, projekty domów z użytkowym poddaszem oraz projekty domów drewnianych. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest to, że koszty realizacji niewielkiego domu oraz jego późniejszej eksploatacji są wyjątkowo niskie.
Charakterystyka małych domów
Projekty małych domów zainteresują tych, którzy szukają ekonomicznego rozwiązania, niezajmującego zbyt wiele przestrzeni. Na kategorię tę składają się wszystkie budynki o metrażu zawartym w przedziale 50-100 metrów kwadratowych. Takie nieduże obiekty są zwykle tanie i proste w budowie, co oczywiście w żaden sposób nie odbija się na ich funkcjonalności. Otóż układ pomieszczeń w ograniczonych powierzchniowo bryłach musi być doskonale przemyślany i czytelny, a więc tworzy zoptymalizowane i wygodne wnętrze. Formy takich budynków są najczęściej proste i zwarte tak, aby maksymalnie wyzyskać dostępną przestrzeń. Takie małe domy jednorodzinne zadowolą właścicieli niewielkich działek. Ze względu na małe gabaryty i nieskomplikowaną formę, konstrukcja takich niedużych budynków jest również bardzo prosta. Znajdziemy więc domy murowane, szkieletowe, a nawet z bali. Niektóre są utrzymane w tradycyjnym stylu, zwieńczone więźbą, inne z kolei charakteryzują się bardzo nowoczesnym stylem. Różne będą też liczby kondygnacji w budynkach – znajdziemy projekty domów parterowych tanich w budowie, jak i np. piętrowych domków letniskowych lub dwukondygnacyjnych. Warto dodać, że koszt wzniesienia obiektu będzie różnił się w przypadku poszczególnych projektów, pozostanie jednak niski w porównaniu z ceną wykonania większych domów.
Wybrane projekty
Miłośnicy bardziej klasycznych rozwiązań mogą zdecydować się na parterowy projekt JEDLINA o charakterze małego dworku. Jego wyszukany wygląd elewacji, sprawia, że budynek zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Stanowi on doskonałe połączenie stylu tradycyjnego i nowoczesnego a reprezentacyjne wejście podkreśla charakter dworku. Z kolei osoby ceniące prostotę i nowoczesność będą zainteresowane projektem domu STROICZKA o powierzchni użytkowej 69.80 m². Ten pełen uroku dom parterowy przykryty jest dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 30 stopni a jego prosta bryła daje możliwość na ekonomiczną budowę oraz nieduże koszty przyszłego użytkowania.