Budowa domu jednorodzinnego – porównanie materiałów budowlanych i orientacyjne koszty
Budowa domu jednorodzinnego to marzenie wielu osób. Pragniemy większej przestrzeni, niż daje mieszkanie, prywatności, kawałka ogrodu, często też ciszy i spokoju, o jaką trudno w mieście. Szczególnie dla rodzin z dziećmi własny dom to kusząca opcja. Jednak jego budowa jest sporym wyzwaniem. Oto, co musisz wiedzieć, jeśli planujesz wybudować swój dom.
Budowa domu jednorodzinnego ma dwie bardzo duże zalety. Przede wszystkim daje nam ogromną swobodę w wyborze miejsca, gdzie go postawimy a także w wyborze projektu – niezależnie od tego, jaki styl lubimy i jakiej wielkości domu potrzebujemy, z pewnością możemy stworzyć dokładnie taki, jakiego pragniemy. To zdecydowana przewaga nad kupnem już gotowego domu, czy to na rynku pierwotnym czy wtórnym.
Atutem samodzielnej budowy jest też cena. Budowa domu jednorodzinnego jest zwykle tańsza niż kupienie już gotowego domu od developera. Różnice w cenie wyglądają inaczej, gdy rozpatrujemy rynek wtórny, ale wówczas należy do porównania doliczyć jeszcze koszty remontu.
Jednocześnie decyzja o budowie domu jest bardzo poważna. Całe przedsięwzięcie jest sporym wyzwaniem. Nie tylko musimy znaleźć odpowiednią działkę i wybrać projekt, ale też załatwić mnóstwo formalności i znaleźć dobrą ekipę budowlaną.
Budowa domu jednorodzinnego formalności
Jakich formalności należy dopełnić, by zbudować dom? Niestety, jest ich wiele, a uchybienia na którymkolwiek z etapów mogą znacząco opóźnić realizację całości. Ze względu na stopień skomplikowania całego procesu, warto skorzystać ze wsparcia osoby, która zna tę procedurę i podpowie, o czym musimy pamiętać.
Najważniejsze formalności przy budowie domu jednorodzinnego to zgromadzenie dokumentów, które pozwolą nam na rozpoczęcie prac. Te dokumenty to: wypis i wyrys z planu miejscowego – jeśli tylko taki plan obowiązuje. Jeśli go nie ma, musimy wystąpić do gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Potrzebna jest też mapa zasadnicza i do celów projektowych oraz oświadczenie o możliwości przyłączenia do poszczególnych sieci albo warunki przyłączenia do nich. Jeśli nasza działka miała kiedyś status działki rolnej, należy też mieć dokument o jej odrolnieniu. Jeśli działka nie ma zjazdu z drogi publicznej, potrzebujemy zezwolenia na jego stworzenie i wyznaczenia lokalizacji zjazdu. Przy trudnych warunkach może też być potrzebna opinia geotechniczna. Dodatkowo, jeśli budowa naszego domu mogłaby zakłócić lokalną gospodarkę wodną, musimy załączyć opinię także związaną z tą kwestią. Dodatkowego pozwolenia na budowę potrzebujemy tez, jeśli nasza działka leży na terenie wpisanym do rejestru zabytków.
W urzędzie należy też złożyć projekt budowlany i pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy a także zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych. Niezbędny na etapie realizacji robót jest też dziennik budowlany.
Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia
Od 28 czerwca 2015 r. możliwe jest wybudowanie domu jednorodzinnego bez pozwolenia – jednak ta uproszczona procedura nie zawsze może mieć zastosowanie. Kiedy możemy skorzystać z tych przepisów i na czym one polegają? Procedura zgłoszenia budowy opiera się na zasadzie „milczenie oznacza zgodę”. Zgłaszamy w starostwie, że będziemy budować dom i składamy komplet dokumentów i jeśli w ciągu trzydziestu dni starosta nie wyrazi sprzeciwu, przyjmujemy, że możemy rozpocząć prace.
Jaki dom możemy budować na zgłoszenie? Prawo precyzuje, że dotyczy to domów wolnostojących, których obszar oddziaływania nie będzie wykraczał poza działkę. Warto wiedzieć, że obecnie każda pracownia architektoniczna doradzi nam, czy dany projekt może być budowany na zgłoszenie, czy musimy przejść procedurę uzyskania pozwolenia na budowę
Budowa domu jednorodzinnego: jaki materiał wybrać
Budując dom jednorodzinny, mamy do wyboru różne technologie i materiały. Oto krótki przegląd tych najpopularniejszych wraz z ich wadami i zaletami.
Murowany dom jednorodzinny to klasyka. Technologia ta zdecydowanie należy do najpopularniejszych w Polsce – domy drewniane dopiero ostrożnie zdobywają sobie miejsce na rynku. Dlaczego kochamy i wybieramy domy murowane? Polacy są przekonani, że domy murowane są solidne, trwałe, dobę na lata, a przy okazji odporne na ogień i wodę. W ramach technologii murowania używa się różnych materiałów budowlanych: cegieł, pustaków, popularne jest też użycie bloczków betonowych. Warto pamiętać, że technologię należy wybrać wcześniej, niż sam projekt, żeby wiedzieć, jakie mamy możliwości. Uwaga: budowa domu murowanego jest czasochłonna i uzależniona od warunków zewnętrznych. Na plus należy natomiast policzyć fakt, że dzięki dużej popularności tej technologii dostępne są materiały budowlane w dobrych cenach, bo na rynku panuje spora konkurencja.
Dom z keramzytu to nowoczesna i coraz popularniejsza odmiana domu murowanego. Keramzyt to materiał lekki i bardzo odporny, który coraz chętniej wykorzystywany jest w budownictwie mieszkaniowym. Atutem jest też specyficzna technika budowania – często mówi się o tych projektach „domy z fabryki” – istotnie każdy element domu powstaje w fabryce, prefabrykowane elementy sprawiają, że na placu budowy prace trwają zaledwie kilkanaście tygodni. Z keramzytu można też jednak budować w klasycznej technologii murowanej.
Drewno jako materiał budowlany wraca do łask. Nie jest już symbolem zacofania – wręcz przeciwnie, drewniane domy są modne, uchodzą za ekologiczne i dobrze wpisujące się w otaczający krajobraz. Na fali popularności wszystkiego, co naturalne, drewno staje się coraz częściej pierwszym wyborem. Domy drewniane to najczęściej domy z bali lub budowane w technologii szkieletowej. Duża zaletą wielu z tych projektów jest fakt, iż budujemy z większych gotowych elementów, co znacząco skraca czas potrzebny na realizację projektu. Średnio wystarczą już trzy miesiące, by dom był gotowy. Tego rodzaju domy łatwo można też traktować jako modułowe – szybko i sprawnie powiększając je i zmniejszając w razie potrzeby, bo ich konstrukcja umożliwia wprowadzanie takich zmian. Domy drewniane mogą też być tańsze od murowanych, choć wiele zależy tu od wybranej konkretnej technologii i materiałów. Problemem może być natomiast fakt, że w Polsce moda na domy drewniane dopiero się rozkręca i jeszcze nie mamy wielu ekip budowlanych, które specjalizują się w domach drewnianych.
Budowa domu jednorodzinnego koszty
Trudno powiedzieć, ile kosztuje wybudowanie domu jednorodzinnego, bo wiele zależy od wybranej technologii i materiałów a także ogólnego standardu całej inwestycji. Statystyki a 2019 rok mówią jednak, że cena wynosiła ok 4000 zł za metr kwadratowy przy inwestycjach ze średniego segmentu cenowego. Oczywiście są to dopiero koszty budowy – należy do nich doliczyć jeszcze koszt projektu oraz koszt zakupu działki.