Meble ogrodowe

Meble ogrodowe

Posiadanie ogrodu to marzenie większości Polaków. To ideał komfortowego życia: kojarzy się z odpoczynkiem wśród zieleni, relaksem o poranku z kubkiem aromatycznej kawy, dziećmi biegającymi swobodnie po trawie… Rzeczywiście ogród może być idealnym miejscem do relaksu, jednak trzeba go odpowiednio urządzić. Podpowiadamy, jakie meble ogrodowe warto wybrać.

Jakie warunki muszą spełniać meble ogrodowe? Przede wszystkim muszą nadawać się do użytku na zewnątrz, co oznacza, że powinny być odporne na warunki atmosferyczne. Choć zazwyczaj meble ogrodowe są mobilne i po sezonie wiosenno – letnim chowamy je, nawet latem mogą zdarzyć się deszcze i zmienne temperatury – meble ogrodowe muszą te czynniki znosić dobrze. Meble ogrodowe powinny być też atrakcyjne wizualnie. Na szczęście dziś już odchodzi się od przekonania, że do ogrodu wystarczy najtańszy, plastikowy zestaw – ogród staje się przedłużeniem domu i przestrzenią, o której wygląd troskliwie dbamy, bo ma być naszą oazą do wypoczynku.

Jakie meble ogrodowe wybrać? Oto kilka najpopularniejszych rodzajów.

Meble ogrodowe z palet

Palety jako materiał do wykonywania mebli stały się hitem już kilka lat temu. Początkowo były nowatorskim i nieszablonowym surowcem do urządzania hipsterskich wnętrz, z czasem stały się po prostu modne. Dziś poza samodzielnie wykonywanymi meblami z palet można też kupić gotowe komplety – i wcale nie należą one do najtańszych. Palety są równie często wykorzystywane do wykonywania mebli do wnętrz jak i na tarasy czy do ogrodów. Należy jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku muszą być odpowiednio zaimpregnowane, by były odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Zalety mebli z palet

Jakie są zalety mebli ogrodowych z palet? Przede wszystkim mają one ciekawe wzornictwo, dobrze wpisują się w klimat nowoczesnego, naturalnego i bezpretensjonalnego ogrodu, kreują klimat wypoczynku w otoczeniu przyrody. Atutem wykorzystania palet i skrzynek jako budulca dla mebli ogrodowych jest też możliwość budowania modułowego różnych zestawów – wystarczy inaczej ułożyć palety i skrzynki i można łatwo przekształcić siedziska w stoły i odwrotnie.

Co ważne, meble ogrodowe z palet możemy kupić gotowe, ale też wykonać samemu. To świetny pomysł dla każdego z żyłką majsterkowicza. Wówczas niewielkim kosztem zapewnimy sobie skrojony na miarę komplet mebli ogrodowych.

Meble ogrodowe drewniane

Drewniane meble ogrodowe to absolutna klasyka. Zwykle wykonywane są z połącznia drewna i metalu. Ławki ogrodowe, stoły i krzesła, niekiedy też huśtawki ogrodowe są trwałe i wyglądają bardzo estetycznie. Dużym atutem jest też fakt, że meble te są solidne i ciężkie, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że silniejszy wiatr może je przewrócić, nie musimy też martwić się o ich mocowanie. Należy natomiast pamiętać o tym, by meble te schować na zimę – drewno źle znosi mróz i śnieg. Niezbędne jest też używanie odpowiednich środków pielęgnujących i czyszczących do drewna.

Meble ogrodowe aluminiowe

Aluminiowe meble ogrodowe często mają bardzo ciekawe kształty. To właśnie z aluminium wykonywane są finezyjne plecionki, ażurowe białe komplety, które obecnie są bardzo modne. Tworzą one w ogrodzie sielski i nieco romantyczny klimat. Ich dużą zaletą jest to, że aluminium jest materiałem bardzo odpornym. Nie podlega korozji, dobrze znosi zarówno upały jak i mrozy, nie trzeba więc chować mebli na sezon zimowy do środka. Są też łatwe do utrzymania w czystości, nie wymagają stosowania specjalistycznych środków do ich pielęgnacji. Za wadę można uznać natomiast fakt, że bez dodatkowych elementów tapicerowanych mogą być twarde i niewygodne. Dlatego często tylko stelaż wykonany jest z aluminium, natomiast na nim znajdują się siedziska i oparcia w formie poduszek.

Meble aluminiowe, podobnie jak inne meble metalowe są też bardzo odporne na uszkodzenia. Świetnie więc sprawdzą się na przykład przy aktywnych dzieciach. Należy jedynie pamiętać, by przy maluchach uważać na twarde i ostre brzegi.

Meble ogrodowe z wikliny

Wiklinowe meble świetnie sprawdzają się w ogrodzie. Idealnie pasują do stylu naturalnego, w duchu eko. Są bezpretensjonalne, mają ciekawe kształty i oryginalnie wyglądające plecenia. Nie bez znaczenia jest fakt, że wiklinowe meble często są produkowane w Polsce, w niewielkich zakładach – dla coraz większej liczby konsumentów lokalność jest ważna. Wiklina jest też surowcem dość tanim, zdecydowanie tańszym od podobnego w wyglądzie rattanu. Wiklina jest też surowcem przyjaznym dla środowiska. Meble z wikliny mogą być w kolorze naturalnym, choć wiklina poddaje się też dobrze malowaniu, dlatego bardzo popularne są na przykład białe wiklinowe meble do ogrodu czy na taras.

Dużą zaletą mebli z wikliny jest też łatwa pielęgnacja – wystarczy czyścić je na mokro, nie potrzeba do tego specjalistycznych środków. Wiklina dobrze radzi sobie też w trudnych warunkach atmosferycznych, choć oczywiście na zimę lepiej jest meble schować do pomieszczenia, bo śnieg i mróz mogą źle wpłynąć na ich wygląd. Letnie deszcz jednak nie są im straszne.

Meble ogrodowe z technorattanu

Rattan to surowiec nieco podobny do wikliny, tylko o egzotycznym pochodzeniu i wysokiej cenie. Znakomicie nadaje się do produkcji mebli do ogrodu i na taras, jednak koszty stanowią barierę dla wielu zainteresowanych. Dlatego pojawiła się ciekawa alternatywa, jaką jest technorattan. Jest to syntetyczna żywica, która wyglądem bardzo przypomina rattan, jednak jest od niego zdecydowanie tańsza a przy tym trwalsza i odporniejsza na warunki atmosferyczne, dzięki czemu świetnie sprawdza się w produkcji mebli przeznaczonych do użytkowania na zewnątrz. Technorattan można pozostawić w ogrodzie nawet, kiedy są mrozy. Jest także bardzo łatwy w pielęgnacji – wystarczy umyć meble wodą z mydłem lub przetrzeć na mokro. Technorattan daje też duże możliwości zastosowania różnych kolorów, choć najbardziej popularne są meble o zabarwieniu naturalnym, czyli w różnych odcieniach brązu.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?