Meble do salonu – jaki materiał wybrać?

Meble do salonu – jaki materiał wybrać?

Meble w salonie są wyjątkowo ważne. To pomieszczenie zwykle jest największe w domu, w nim też spędzamy najwięcej czasu. Umeblowanie pokoju dziennego nadaje charakter całemu mieszkaniu. Jakie meble wybrać do salonu? Jaki materiał meblowy jest najlepszy?

Jakie powinny być meble do salonu? Przede wszystkim – trwałe i dobrej jakości. Ich styl zależy oczywiście od gustu właścicieli mieszkania – meble w salonie nie muszą być ostatnim krzykiem mody, by wyglądać dobrze. Ważne, by tworzyły spójną aranżację. Z jakiego materiału powinny być wykonane? Oto najpopularniejsze materiały meblarskie. Jakie są wady i zalety każdego z nich?

Meble z litego drewna to absolutna klasyka. Meble drewniane są uniwersalne i ponadczasowe, a także bardzo trwałe. Kupując meble drewniane do salonu możemy mieć pewność, że to inwestycja na lata. Są to meble, które mogą być śmiało przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dobrej jakości drewno, jeśli jest właściwie pielęgnowane, z wiekiem nabiera szlachetności i pięknie się starzeje. Ogromną zaletą drewna jest też jego naturalność. Jeśli tylko meble nie są konserwowane silnie działającymi środkami chemicznymi (a nie muszą być) to są one bardzo zdrowe, nie wydzielają niczego toksycznego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że meble drewniane są niepowtarzalne, bo dwa kawałki drewna nigdy nie są identyczne. Meble drewniane charakteryzuje też duża uniwersalność – można je aranżować na różne sposoby, pasują do wnętrz w bardzo różnym stylu. Wystarczy zmieniać kolor ścian i dodatki, by salon zaczął wyglądać zupełnie inaczej.

Gdzie kupić ciekawe meble drewniane do salonu? Meble możemy kupić oczywiście w sklepach meblowych, choć warto pamiętać, że popularne sieciówki oferują niewiele mebli z litego drewna, rzadko są to też meble z drewna wysokiej jakości, dominuj e nich miękka i niedroga sosna, która jednak nie jest drewnem trwałym. Interesujące i unikalne projekty mebli drewnianych znajdziemy w niewielkich manufakturach, których obecnie jest coraz więcej. Stolarze robią też meble na wymiar i na zamówienie, co pozwala na umeblowanie salonu tak, by był on całkowicie unikalny. Bardzo ciekawe meble z litego drewna można też kupić z drugiej ręki. Znajdziemy je w serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych, a także na pchlich targach. Zdarza się nawet, że ciekawe okazy można wypatrzyć… przy altance śmietnikowej. Jeśli tylko drewno nie jest przeżarte przez korniki, można bardzo łatwo je odświeżyć i poddać renowacji, by posłużyły jeszcze przez długie lata. Warto pamiętać, że styl vintage jest bardzo modny, a drewniane meble używane pozwalają na stworzenie bardzo ciekawych aranżacji.

Meble z forniru są bardzo popularne. Czym jest fornir? To okleina meblowa wykonywana z płatów drewna. Jakość i trwałość forniru zależą od jego grubości – im grubsze płaty, tym jest większa. Fornir może być naturalny, gdy po prostu łączy się płaty skrawane z drewna albo modyfikowany, gdy naturalne drewno jest barwione tak, by imitowało inny, zwykle droższy i bardziej egzotyczny gatunek. Ostatni etapem tworzenia forniru jest jego impregnowanie. Na tym etapie wybierane jest też wykończenie okleiny: może być z połyskiem, matowe lub półmatowe. Połysk gwarantuje lakier, natomiast mat i półmat to efekt impregnowania woskiem. Oba sposoby są równie dobre, chodzi tylko o efekt wizualny.

Jakie są zalety forniru? Podstawową jest elegancki i szlachetny wygląd. Niestety wiąże się to z wysokimi kosztami – fornir jest zdecydowanie droższy od płyt z okleiną laminowaną czy płyt MDF. Fornir jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne. Najbardziej szkodliwy jest dla niego długotrwały kontakt z wilgocią i wodą, jednak ze względu na specyfikę tej okleiny dość łatwo można naprawić powstałe uszkodzenia. Jeśli zdecydujemy się na meble fornirowane do salonu, musimy pamiętać, że wymagają one troskliwej pielęgnacji. Nie stosuje się detergentów do czyszczenia – najlepiej użyć cieplej wody, koniecznie od razu wycierając do sucha. Meble, które już straciły blask nowości warto potraktować preparatami nabłyszczającymi przeznaczonymi do forniru.

Meble z rattanupo latach nieobecności w naszych wnętrzach wracają do łask. Na fali trendów związanych z ekologią i naturalnością znów są bardzo modne. Do niedawna stosowano rattan przede wszystkim w meblach ogrodowych czy przeznaczonych na werandy, dziś meblami z rattanu możemy urządzać modny i stylowy salon. To rozsądne rozwiązanie, bo jedna z największych wad rattanu jest jego mała odporność na warunki atmosferyczne, przede wszystkim na wilgoć, dlatego meble z tego materiału dużo lepiej nadają się do urządzenia wnętrz niż ogrodu. Ich popularność jako mebli ogrodowych wynikała wyłącznie z przekonania, że lekkie, wyplatane meble nie pasują do mieszkania.

Czym jest rattan? To egzotyczna roślina nieco podobna do wikliny, choć jeszcze bardziej od niej plastyczna, dzięki czemu idealnie nadaje się do wyplatania koszyków, mebli i dekoracji. Największą zaletą rattanu jest jego naturalność. Poza tym meble rattanowe wyglądają bardzo oryginalnie. Idealnie pasują do modnych obecnie trendów w urządzaniu salonu – świetnie sprawdzą się w trendzie „urban jungle”, czyli w towarzystwie dużej liczby kwiatów doniczkowych i roślin. Ich neutralna kolorystyka zgrywa się też z modnymi kolorami ziemi, ale też z bielą. Można zestawiać je z meblami drewnianymi – naturalność łącząca te dwa materiały sprawia, że tworzą bardzo udaną i spójną kompozycję.

Meble z płyt od pewnego czasu dominują w naszych mieszkaniach. Dlaczego? Płyty takie jak MDF mają liczne zalety. Przede wszystkim są niedrogie – nieprzypadkowo w popularnych sklepach takich jak IKEA to często wykorzystywany materiał do wyrobu mebli. Dzięki temu meble z płyt są w zasięgu finansowym także osób niezbyt zamożnych czy tych, którzy dopiero urządzają pierwsze mieszkanie. Nie są to jednak meble bardzo trwałe – to wada, ale też zale4ta z punktu widzenia tych, którzy chcą stworzyć niedrogą aranżację na krótki czas, lubią zmiany i chcą podążać za trendami. Duża zaleta płyt meblowych jest też to, że występują w bardzo różnych kolorach i setkach odcieni. Dzięki temu idealnie nadają się do urządzania barwnych, nowoczesnych wnętrz. Dlatego właśnie w salonach młodych osób najczęściej spotkamy meble z płyty. Trend ten jest też widoczny w magazynach wnętrzarskich – kawalerki dla studenta czy młodego singla w większości meblowane są wyrobami z płyty. To też popularny materiał do wyrobu mebli dziecięcych i młodzieżowych – dzięki niskiej cenie rodzice nie muszą drżeć o każdą rysę i uszkodzenie, a wiadomo, że w przypadku dzieci nietrudno o to.

Co ważne, mogą być z niej wykonane nie tylko gotowe meble – płyta MDF idealnie nadaje się do robienia zabudowy na wymiar. Oczywiście taka zabudowę możemy wykonać z litego drewna, jednak koszty będzie nieporównywalnie większe.

Meble z plastiku rzadko kojarzone są z salonem. Zwykle plastikowe meble wybieramy do ogrodu i użytkowania przed domem, zdarza się też, że plastik jest wykorzystywany w kolekcjach meblarskich do pokoju dziecięcego – jest lekki, kolorowy i łatwy do utrzymania w czystości. Czy jednak nadaje się do salonu? Jak najbardziej! Oczywiście nie namawiamy, by cały salon od podłogi do sufitu umeblować plastikiem, bo to nie będzie wyglądało dobrze. Warto jednak widzieć, że z mas plastycznych wykonane są na przykład takie ikony światowego designu jak krzesło DSW Eamesów. To bardzo popularny model, w wielu sklepach znajdziemy bez trudu krzesła „inspirowane” tym wyrobem. Cudzysłów jest tu nieprzypadkowy, bo w zasadzie należałoby tu mówić raczej o plagiacie niż inspiracji – wyraźnie powielona forma tylko wykonanie o wiele gorsze. Oryginalne DSW chair można kupić na aukcjach internetowych. Warto zainwestować, jeśli zależy nam na dobrze urządzonym wnętrzu, które ma swój charakter. Nie bez znaczenia jest fakt, że ikoniczne produkty z czasem jeszcze zwiększają swoją wartość. Jeśli nie mamy możliwości kupienia oryginalnego produktu, zamiast wyraźnej „inspiracji” lepiej wybrać ciekawe i oryginalne meble z mas plastycznych, które nie próbują niczego udawać. Tego rodzaju meblami też możemy bardzo ciekawie urządzić salon.

Modnym i charakterystycznym elementem salonu wykonanym z plastiku może być też wiszący fotel w kształcie kuli z wewnętrznym siedziskiem. Przezroczysta kula wpisze się we wnętrza o różnej kolorystyce, wygląda nowocześnie i tworzy znakomite miejsce do wypoczynku. Transparentne meble z plastiku są bardzo ciekawym pomysłem na urządzenie niesztampowego salonu. Inny pomysł to dla odmiany meble w jaskrawych kolorach – tu wykorzystujemy możliwości, jakie daje plastik. Salon urządzony w ten sposób wygląda nowocześnie i niebanalnie.

Meble z metalu to kolejny pomysł na stworzenie oryginalnego wystroju w salonie. Meble z metalu są bardzo trwałe, często mają oryginalne formy. Metal pozwala też na duża dowolność kolorystyczną, bo bez trudu można go pomalować – kolor może być oryginalny, meble z metalu łatwo możemy też poddać renowacji i pomalować je na nowo. Zalety metalu jako materiału meblarskiego? Przede wszystkim trwałość. Meble metalowe są też łatwe do utrzymania w czystości. Często mają lekką, ażurową konstrukcję. Idealnie pasują do wnętrz nowoczesnych i utrzymanych w stylu loftowym.

Metal tworzy też bardzo udane połączenie z drewnem. W takim połączeniu drewno traci nieco swój swojski i przytulny charakter, nabiera surowości w wyrazie. Zwykle meble drewniano metalowe mają proste, geometryczne formy. To idealne zestawienie do stworzenia na przykład regału czy systemu półek do salonu. Z drewna i metalu może też powstać bardzo oryginalny stolik kawowy.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?