Kuchnia z oknem narożnym – efektowna, ale jak wyglądają koszty?

Kuchnia z oknem narożnym – efektowna, ale jak wyglądają koszty?

Okna narożne nadal są w Polsce dość rzadkie. Zwykle spotkać je można w nowo projektowanych domach lub niedawno oddawanych do użytku apartamentach. Z pewnością są piękne i sprawiają, że we wnętrzu jest mnóstwo światła. Nieco utrudniają jednak aranżację wnętrza. Jak urządzić kuchnię z oknem narożnym?

Okna narożne mogą być różnego rodzaju. Najczęściej dzielimy je na te ze słupkiem łączącym w narożniku oraz bez niego – w tym drugim przypadku mamy do czynienia z załamującą się taflą szkła, wygląda to niezwykle oryginalnie i atrakcyjnie. Tego typu okna narożne gwarantują piękny widok, są wspaniałą dekoracją na przykład salonu. Można też mówić o oknach narożnych z otwieraniem i bez niego.

Szczególnym typem okien narożnych są okna umieszczone w wykuszu – a więc w tej części budynku, która niejako wystaje z elewacji. Wykusze są charakterystyczne dla dawniejszych projektów architektonicznych.

Okna narożne: wady i zalety

Okna narożne to nietypowe, choć coraz popularniejsze, rozwiązanie architektoniczne. Jakie są ich wady i zalety?

Zalety:

– Nowoczesny wygląd elewacji oraz wnętrza

– Duży dopływ naturalnego światła

– W wielu przypadkach atrakcyjny widok, efekt przenikania się tego co w środku z tym, co na zewnątrz

Wady:

– Wyższy koszt montażu

– Duże okna narożne mogą utrudniać aranżację pomieszczenia

– Trudności z dobraniem odpowiednich rolet zaciemniających

– Duże szklane powierzchnie mogą obniżać bilans cieplny budynku

Kuchnia z oknem narożnym – jak ją zaaranżować?

Kuchnia z oknem narożnym ma z pewnością ogromny atut: jest widna, pełna światła, ma też nowoczesny charakter. Dodatkowo panoramiczny widok sprawia, że w pomieszczeniu tym przyjemnie się przygotowuje i spożywa posiłki, łatwo też możemy przewietrzyć całą strefę kuchenną. Jeśli okno narożne jest niewielkie, urządzenie kuchni nie powinno stanowić problemu. Przy oknie wystarczy umieścić blat roboczy – miejsce z naturalnym światłem jest najlepsze do wykonywania prac kuchennych. Niewielkie okno narożne nie przeszkodzi w zaaranżowaniu funkcjonalnej zabudowy kuchennej – niezależnie od tego, czy skorzystamy z usług stolarza, czy wybierzemy gotowy zestaw mebli kuchennych.

Kuchnia z dużym oknem narożnym

Nieco trudniej będzie w przypadku kuchni z dużym oknem narożnym. Rzecz jasna tak samo możemy pod nim poprowadzić blat roboczy, a pod nim umieścić szafki, jednak może pojawić się problem z miejscem do przechowywania, bo dużej powierzchni okna wyklucza umieszczanie szafek wiszących. Jak to rozwiązać? Jeśli powierzchnia na to pozwala, wybierzmy więcej szafek stojących. Dobrym pomysłem jest też zabudowa kuchenna na wymiar, która pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni. W tej galerii zobaczymy przykład aranżacji kuchni z dużym oknem narożnym i jeszcze drugim oknem również pokaźnych rozmiarów. Na niewielkiej części ściany między oknami umieszczono kuchenkę oraz wiszącą szafkę z okapem, przy drugim oknie dość wąski fragment ściany wykorzystano na powieszenie półek. Drugie okno wyznacza natomiast strefę jadalnianą – siedząc przy ustawionym tam stole możemy korzystać z pięknego widoku i dużej ilości naturalnego światła.

Okno narożne do otwartej kuchni

Okno narożne do otwartej kuchni z jadalnią jest też dobrym pomysłem, bo w otwartej przestrzeni nie musimy obwiać się braku miejsca do przechowywania. Nie jesteśmy ograniczeni ścianami wyznaczającymi niewielkie pomieszczenie – śmiało możemy na przykład zaaranżować podręczną spiżarnię w formie zabudowy odsuniętej od głównej części kuchni. Jednocześnie dzięki narożnemu oknu zyskujemy pełną słońca i lekkości przestrzeń.

Okno narożne: cena

Jeśli na etapie budowy domu rozważamy montaż okna narożnego, koszty są tym elementem, który najczęściej budzi wątpliwości. Istotnie, okna narożne są droższe od klasycznych. Przede wszystkim droższe jest samo ich wykonanie i montaż, ale często trzeba się też liczyć z kosztami zmian w projekcie czy wprowadzenia wzmocnienia stropów.

Nawet jeśli projekt od początku zakłada okna narożne, to ich montaż nie należy do najtańszych. Są jednak sposoby na to, by zapłacić relatywnie mniej. Najtańsze są okna tzw. FIX. To system, który polega na przeszkleniach, jednak pozbawionych możliwości otwierania. System FIX to okna narożne, które są o około czterdzieści procent tańsze od okien otwieranych. Poza ceną mają też jeszcze jedną zaletę – gwarantują lepszy bilans termiczny pomieszczenia. Innymi słowy – przez okna bez opcji otwierania „ucieka” mniej ciepła. A przeszklenia gwarantują dużo światła i świetny widok.

Okno narożne: rolety

Choć okna narożne są piękne, ich niestandardowy kształt a często też wielkość sprawiają, że trudno jest je zasłonić. Rolety do ona narożnego zależą od tego, czy mamy do czynienia z oknem otwieranym, czy nie. Jeśli okno nie otwiera się, dobrym pomysłem będą żaluzje lub rolety do okna narożnego montowane na ramie okna. Uwaga: nawet, jeśli okno ma opcję otwierania, ale po prostu z niej nie korzystacie, także możecie skorzystać z tej opcji. Żaluzje lub rolety rzymskie można też zamontować we wnęce okiennej. Część osób decyduje się też na montaż rolet do okna narożnego od sufitu do podłogi – wówczas zasłaniane jest nie tylko samo okno, ale cała przestrzeń. Pomaga to wyrównać proporcje pomieszczenia.

A może zasłony?

Ciekawym pomysłem na zaciemnianie okien narożnych są też zasłony. Mamy tu duże pole do popisu, choć trzeba się liczyć z tym, że zasłony będziemy musieli zmawiać na wymiar. Zasłony szczególnie dobrze wyglądają przy dużych i wysokich oknach narożnych.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?