Akcesoria do zabawy dla psów

Akcesoria do zabawy dla psów

Czy pies potrzebuje zabawek! Tak, to nie fanaberia! Zabawa jest dla psów bardzo ważną aktywnością – sprzyja utrzymaniu ich w dobrej kondycji, wspiera ich rozwój, rozwija inteligencję i pozwala zaspokoić wiele potrzeb, które – gdy są niezaspokojone – negatywnie przekładają się na zachowanie pupila. Jakie akcesoria do zabawy wybrać dla psa? Podpowiadamy, co przyda się każdemu właścicielowi czworonoga.

Zabawa jest aktywnością charakterystyczną nie tylko dla gatunku ludzkiego. Co więcej – bawią się nie tylko osobniki młode, choć one mają największe skłonności do spontanicznych szaleństw. Jednak obserwacje pokazują, że wiele zwierząt podejmuje aktywności, których jedynym celem jest po prostu rozrywka. Oczywiście tylko pozornie, bo – podobnie jak u dzieci – zabawa ma ogromną wartość: wzmacnia relacje między osobnikami, rozwija ich potencjał umysłowy i fizyczny, pozwala rozładować energię, gwarantuje dawkę ruchu i pozytywnych emocji.

Zobacz: tak bawi się wilcza rodzina [WIDEO]

U psów udomowionych warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt – ich życie w porównaniu z życiem ich dzikich kuzynów, czyli wilków jest… nieco nudne. Nie musza polować, by zdobyć pożywienie. Nie spędzają czasu w stadzie – wiele ma do towarzystwa tylko człowieka. Innymi słowy nie oddają się więc wielu naturalnym dla nich aktywnościom: tropieniu, gonieniu, wyszukiwaniu. Dlatego w przypadku psów bardzo ważne jest, by urozmaicić im nieco tę nudę proponując dużo różnych aktywności. Szczególnie, gdy nasz pupil spędza sporo czasu sam w domu, gdy wychodzimy do pracy.

Jeśli nie zadbamy o to, by w jego życiu pojawiła się niezbędna dawka wyzwań i ekscytacji, pies będzie smutny i osowiały, niekiedy na tym tle pojawiają się problemy behawioralne, na przykład niszczenie przedmiotów czy agresja. Warto też pamiętać, że wspólna zabawa to okazja do pogłębiania więzi psa i jego opiekuna. A obserwowanie, jak pies się cieszy i uczy coraz to nowych umiejętności daje opiekunowi ogromną satysfakcję.

Jakie zabawki dla psów są godne polecenia? Wiele zależy od wielkości psa, rasy, jego usposobienia i upodobań. Warto jednak zaopatrzyć się po przynajmniej jednym egzemplarzu akcesoriów do zabawy dla psów z różnych kategorii.

Zabawki dla szczeniąt

Szczenięta kochają się bawić, podobnie jak dzieci. To jednak czas, gdy zabawki należy wybierać szczególnie uważnie. Przede wszystkim muszą być dla młodego psa bezpieczne – bez elementów, które można odgryźć i połknąć, bez ostrych fragmentów mogących zranić. Bardzo ważne jest też, by bawiąc się z młodym psem od razu kształtować prawidłowe nawyki – na tym etapie zabawa z psem zawsze jest też elementem modelowania właściwych reakcji. Z tego względu dla szczeniąt nie są polecane na przykład zabawki, które piszczą po mocnym ściśnięciu zębami. Dlaczego? Choć pisk przyciąga uwagę zwierzęcia, szczeniak powinien nauczyć się, że pisk jest sygnałem bólu i powodem, by natychmiast rozluźnić uchwyt. To ważne, by umiał potem bezpiecznie bawić się z innymi psami, ale też na przykład był przyjaznym i bezpiecznym towarzyszem dla dzieci.

Sznurek to podstawa!

Świetną zabawką dla szczeniąt są różnego rodzaju elementy na sznurku – gdy poruszamy sznurkiem, pies rusza w pogoń za zabawką. Także odbijająca się piłka na sznurku pozwoli mu się wybiegać, Młode psy (choć starsze również) uwielbiają też zabawy polegające na przeciąganiu się z właścicielem – różnego rodzaju sznurki z węzłami są do tego idealne. Uwaga: bardzo ważne jest, aby przy okazji tego typu zabawy nauczyć psa komendy „puść”, po której bezwzględnie powinien on oddawać zabawkę. Nie wolno natomiast bawić się z psem w ten sposób, że siłowo odbieramy mu gryziony przedmiot, bo kształtuje to nieprawidłowe nawyki.

Szczeniętom warto też proponować gryzaki – dzięki temu mogą one realizować swoją naturalną potrzebę, nie niszcząc otoczenia. Jeśli pies nie ma swoich przedmiotów do gryzienia, ofiarą mogą paść na przykład buty właścicieli…

Zabawki do aportowania

Aportowanie to zabawa, która łączy w sobie możliwość wybiegania się oraz wzmacniania relacji z właścicielem – zabawa wymaga, by pies posłusznie oddawał zabawkę, by mógł ponownie po nią pobiec. Jest to więc kształtowanie ważnego nawyku. Jakie zabawki nadają się do aportowania?

Możemy do tego wykorzystać różnego rodzaju piłki i piłeczki. W sklepach zoologicznych znajdziemy je także w zestawach ze specjalnymi uchwytami, które pozwalają przy użyciu niewielkiej siły wyrzucić piłkę daleko – dzięki temu zabawa jest dla psa atrakcyjna. Do aportowania świetnie nadają się też dyski typu frisbee – wymagają od psów skakania wysoko, by uchwycić lecący przedmiot. Kto wie, może Twój pupil okaże się wyjątkowo pojętny, pokocha tę zabawę i z czasem zaczniecie startować w zawodach?

Sprzęt do ćwiczeń agility

Jak urozmaicić spacery, rozruszać psa i dać mu sporo wyzwań do pokonania? Zacząć z nim treningi agility. Agility jest sportem dla psów, który polega na pokonywaniu toru przeszkód. Podczas całego biegu opiekun wydaje jedynie komendy głosowe, nie trzyma psa na smyczy. Organizowane są liczne zawody agility, jednak udział w nich nie musi być Twoim celem. Warto jednak zaopatrzyć się w kilka elementów takiego toru przeszkód. Najprostsze to na przykład drążek do przeskakiwania czy kółko, przez które pies musi przeskoczyć.

Tunele, równoważnie i pochylnie

Dużo radości dają psom też drążki do slalomu i wszelkiego rodzaju tunele, a także równoważnie i pochylnie. Tego rodzaju sprzęt możemy ustawić w ogrodzie, jeśli nim dysponujemy, by stworzyć miejsce do kreatywnej zabawy dla pupila. Jeśli nie, warto złożyć się na zakup z kilkoma innymi właścicielami psów i umawiać się na wspólne treningi – sprzęt można łatwo składać i rozstawiać, więc możecie szybko tworzyć proste tory przeszkód.

Agility to zabawa, która rozwija u psów zręczność, ale też korzystnie wpływa na ich intelekt. Sprawia też, że spacer nie jest już nudnym dreptaniem bez celu.

Oczywiście nie trzeba się koniecznie zaopatrywać w specjalny sprzęt – warto wykorzystywać do tego rodzaju zabaw także naturalne elementy, na przykład pnie drzew, przez które można przebiegać lub przeskakiwać.

Zabawki z jedzeniem w środku

Zabawki z miejscem do włożenia jedzenia czeto znajdziemy w sklepach zoologicznych pod nazwą kong. Jak działają? Są to gumowe przedmioty o różnym kształcie, do których wkładamy karmę – suchą lub mokrą, w zależności od modelu. Zadaniem psa jest takie poruszanie zabawką, by wydobyć karmę – musi ją na przykład toczyć, trącać nosem, łapą… Są to idealne zabawki na czas, gdy nie ma nas w domu i jest ryzyko, że pies będzie się nudził.

Jak zapanować na destrukcyjnymi zachowaniami psa?

Kong wypełniony jedzeniem skutecznie zajmie psa. Odciąga też jego uwagę od możliwych destrukcyjnych zachować, takich jak niszczenie przedmiotów w mieszkaniu. Co ważne, konieczność wysilenia się, by otrzymać pokarm jest zgodna z psią naturą – jedzenie, które „samo z siebie” regularnie pojawia się w misce rozleniwia psa. Wielu behawiorystów poleca też tego typu zabawki dla psów agresywnych – uczą skupienia, pozwalają też zaangażować energię, dzięki czemu pies przestaje być nadpobudliwy. Kongi i innego rodzaju zabawki zjedzeniem w środku nadają się dla psów w każdym wieku, trzeba jedynie dopasować ich wielkość do możliwości czworonoga. Warto też mieć kilka tego typu zabawek i wymieniać je, by pies się nie znudził.

Zabawki logiczne

Zabawki dla psów kojarzą się zwykle z przedmiotami do rzucania, gryzienia, szarpania… Tymczasem nasze czworonogi to inteligentne stworzenia, które poradzą sobie także z…zagadkami logicznymi. Zasada ich działania jest zwykle taka sama – w zabawce ukryte są różnego rodzaju smakołyki, a pies musi znaleźć sposób, by się do nich dostać. Tutaj zwykłe podrzucanie, tak jak w przypadku kongów, już nie wystarcza. Trzeba przesuwać różne elementy, odblokowywać je, zmieniać ich położenie… To ambitne zadania o różnym stopniu trudności, które znakomicie rozwijają psią inteligencję. Znakomicie sprawdzają się na czas, gdy właściciela nie ma w domu. Warto też zaznaczyć, że umieszczając część dziennej porcji pożywienia w takiej zabawce sprawiamy, że pies wolniej spożywa jedzenie – to ważne szczególnie w przypadku psów z niepochamowanym apetytem i skłonnością do nadwagi.

Maty węchowe

Ciekawą odmianą zabawek logicznych są maty węchowe dla psów. Rozwijają one sprawność tropienia i są znakomitym wstępem do zabawy w tropienie w terenie. Mata węchowa to płachta z dużą ilością wystających i dość długich kawałków materiału. Głęboko w nich ukrywamy drobne smakołyki. Pies, kierując się węchem, musi je odnaleźć. Jest to świetna zabawa aktywizująca nawet najbardziej leniwe psy, kochające wylegiwanie się na kanapie.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Ile w praktyce kosztuje kostka brukowa?

Ile w praktyce kosztuje kostka brukowa?

Producent szamb betonowych – jak wybrać właściwego?

Producent szamb betonowych – jak wybrać właściwego?

Piękne zasłony do stylowego salonu

Piękne zasłony do stylowego salonu

Domowe porządki – jak wygląda podział obowiązków?

Domowe porządki – jak wygląda podział obowiązków?