Remont mieszkania po pożarze

Remont mieszkania po pożarze

Remont mieszkania po pożarze jest poważnym przedsięwzięciem, jest znacznie trudniejszy niż zwykły remont, nawet gruntowny. O czym trzeba pamiętać, by mieszkanie odzyskało dobry wygląd? Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się śladów pożaru z mieszkania.

Pożar mieszkania to dramatyczne wydarzenie. Generuje ogromne straty – nawet jeśli ogień nie rozprzestrzenił się na cały lokal i nie doszło do zupełnego spalenie mebli i innych przedmiotów, mieszkanie po pożarze wymaga gruntownego remontu. Jest on zdecydowanie trudniejszy niż klasyczny remont. Dlaczego? W wyniku pożaru mieszkanie jest nie tylko zniszczone na tyle, że często konieczna jest na przykład wymiana podłogi czy futryn drzwi i stolarki okiennej, jeśli została nadpalona, co generuje bardzo duże koszty. Do tego dochodzi czarny osad, który pokrywa ściany, sufit i podłogę – co gorsza nie tylko w pomieszczeniu, w którym były płomienie. Towarzyszy temu silny zapach spalenizny, którego trudno się pozbyć. Jeśli mieszkanie nie zostanie dokładnie oczyszczone, może okazać się, że na przykład spod warstw farby na ścianach zaczną wychodzić czarne plamy, a swąd będzie się utrzymywał jeszcze długo.

Zniszczenia w mieszkaniu mogą być efektem nie tylko samego działania ognia, ale też gaszenia pożaru.

Ze względu na stopień skomplikowania sprawy, zwykle remontu mieszkania po pożarze nie wykonuje się samodzielnie – lepiej powierzyć tę sprawę fachowcom. Idealnym rozwiązaniem jest poszukanie firmy remontowej, która specjalizuje się w remontowaniu lokali po pożarze i może pochwalić się doświadczeniami w tym zakresie – zweryfikujemy to, prosząc o portfolio, które każda poważna firma posiada, by przedstawić swoim klientom. Zdjęcia w nim zawarte okazują stan lokali przed remontem lub po nim, możemy wiec zobaczyć, z jaką skalą zniszczeń dana ekipa potrafi sobie poradzić.

Od czego zacząć remont mieszkania po pożarze?

Pierwszy krok to opróżnienie mieszkania ze wszystkich zniszczonych i spalonych sprzętów oraz ocena skali strat. Na tym etapie tworzymy plan prac oraz ich kosztorys. Może się okazać, że wymiany będzie wymagała na przykład podłoga – szczególnie dla drewnianego parkietu i paneli pożar jest bardzo groźny i niejednokrotnie powoduje niemożliwe do usunięcia zniszczenia.

Konieczna jest też ocena stanu technicznego lokalu, w tym instalacji, które się w nim znajdują. Przed rozpoczęciem dalszych prac należy też usunąć i zutylizować gruz po pożarze.

Prace remontowe rozpoczynamy od usunięcia sadzy pokrywającej ściany i sufity oraz podłogę. Uwaga: sadzę należy usuwać zimną woda, ciepła może dodatkowo utrwalić zanieczyszczenia. Poza typowymi środkami myjącymi, w sklepach znajdziemy też specjalistyczne produkty do usuwania sadzy, warto z nich skorzystać, jeśli zabrudzenia są silne. Następnie ściany należy przygotować do malowania – zdjąć starą farbę, uzupełnić ewentualne ubytki. W przypadku malowania mieszkania po pożarze bardzo ważne jest, by użyć specjalnej farby podkładowej, która chroni przed wychodzeniem przebarwień na wierzch – zdarza się, że mimo zmycia warstwy sadzy, na powierzchni pomalowanej ściany pojawiają się ciemne plamy.

Pozostałe elementy remontujemy zgodnie z klasycznymi zaleceniami – w przypadku zniszczonej podłogi należy ją zdjąć, a następnie zrobić wylewkę samopoziomującą i położyć nową podłogę. Zwykle w najlepszym stanie są pomieszczenia, które były wyłożone kafelkami, najczęściej w tej sytuacji wystarcza usunięcie zanieczyszczeń, choć przy bardzo dużym pożarze może zdarzyć się, że ceramika popęka pod wpływem wysokich temperatur.

Dekontaminacja mieszkania po pożarze

Widoczne gołym okiem zabrudzenia to nie wszystko. W mieszkaniu po pożarze unosi się zapach spalenizny. To nie tylko nieprzyjemne wrażenie węchowe, mieszkanie jest pełne szkodliwych dla zdrowia substancji. Dlatego remont mieszkania po pożarze musi obejmować ich usunięcie. Proces ten nazywa się dekontaminacją. Należy powierzyć go specjalistycznej firmie, która dysponuje odpowiednimi środkami chemicznymi. Firmy zajmujące się oczyszczaniem mieszkań po pożarach mają w swoim zakresie też usługi dodatkowe. Z pewnością warto skorzystać choćby z czyszczenia księgozbioru. Jeśli tego nie zrobimy, to właśnie książki będą źródłem nieprzyjemnego i nieświeżego zapachu w mieszkaniu. Próby samodzielnego ich czyszczenia mogą doprowadzić do zniszczenia księgozbioru.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Siechnice czy przedmieścia Wrocławia — gdzie lepiej zamieszkać z całą rodziną?

Siechnice czy przedmieścia Wrocławia — gdzie lepiej zamieszkać z całą rodziną?

Monolityczne garaże betonowe są coraz popularniejsze

Monolityczne garaże betonowe są coraz popularniejsze

Firmy budowlane wykonujące remonty w Szczecinie i we Wrocławiu

Firmy budowlane wykonujące remonty w Szczecinie i we Wrocławiu

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych