Projekty domów parterowych

Projekty domów parterowych

Polacy coraz częściej odchodzą od kilkukondygnacyjnych domów, na rzecz prostych i funkcjonalnych domów parterowych. Nic dziwnego, w końcu tego rodzaju projekty domów to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę i komfort użytkowania. Dodatkowo dom parterowy jest bardziej reprezentacyjny w porównaniu do domów z użytkowym poddaszem. Efektowna rozłożysta bryła, najczęściej przykryta wielospadowym lub prostym dachem, daje wrażenie większego prestiżu bądź pozwala wykorzystać nowoczesne inspiracje. Wśród projektów domów parterowych znajdziemy tradycyjne projekty domów z kotłownią na paliwo stałe oraz projekty domów nowoczesnych.

Projekty domów parterowych, zwane też bungalowami, są zyskującą na popularności kategorią domów. Wynika to niewątpliwie z wygody, jaką jest dom jednopoziomowy, niewymagający od nas wspinania się po schodach – jest to szczególnie ważne dla osób starszych. Nie do przecenienia jest również przytulność takiego rozwiązania na co składa się bliski kontakt wszystkich pomieszczeń z otaczającym je ogrodem. Na rynku nieruchomości znajdziemy wyjątkowo bogatą kolekcję domów parterowych, zarówno wolnostojących jak bliźniaczych, tradycyjnych i nowoczesnych. Możemy wybierać z najróżniejszych rozwiązań estetycznych – od najprostszych ekonomicznych domów, poprzez ekskluzywne bungalowy, aż po reprezentacyjne dworki i domy drewniane.

Charakterystyka domów parterowych

Domy parterowe rozplanowane są w obrębie jednej, naziemnej kondygnacji, co związane jest najczęściej z większą powierzchnią zabudowy, ponieważ wszystkie pomieszczenia muszą zmieścić się w przyziemiu. Nie musi to jednak oznaczać, że budynek parterowy wymaga ogromnej działki. Wręcz przeciwnie, niektóre małe obiekty zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o niewielkich terenach. Zaletą rozwiązań parterowych jest to, że budynki te są bardziej rozłożyste, a ich tektonika często pozwala wydzielić atrakcyjne miejsca w obejściu, jak zadaszenia czy podcienie – projekt . Oczywiście część dzienna i nocna, tak jak w domach piętrowych, pozostają odseparowane, jednak ze względu na brak dodatkowej kondygnacji, najczęściej rozmieszcza się je w przeciwległych częściach domu, rozdziela pomieszczeniami uzupełniającymi lub odpowiednio poprowadzoną komunikacją. W efekcie domy parterowe dają komfort i swobodę użytkowania taką jak piętrowe. Często, z uwagi na dużo lepszą dostępność wszystkich pomieszczeń, mają wręcz nad nimi przewagę.

Jaki projekt wybrać?

Kategoria domów parterowych obejmuje bardzo różnorodne domy, jak np. zwieńczone więźbami jak OCZARÓW 2  czy dachami płaskimi jak LIMAK, drobne domy drewniane, rozległe, nowoczesne budynki, obiekty wolnostojące i przeznaczone do zbliźniaczenia. Znajdziemy tutaj różnego rodzaju konstrukcje, style, formy i podążający za nimi koszt budowy, co pozwala na wybór projektu skrojonego pod nasze potrzeby. Główną zaletą obiektów parterowych jest wspólny dla wszystkich pomieszczeń poziom, a więc brak schodów, który pozwala łatwo przystosować budynek do potrzeb ludzi niepełnosprawnych ruchowo. Z kolei mniej lub bardziej rozłożyste bryły istotnie wpływają na kształt i podział otoczenia domu, najczęściej wyraźnie separując strefę wjazdową od prywatnej części ogrodu. Horyzontalny układ oraz obecne w wielu projektach duże okna pozwalają na łatwe i efektowne połączenie wnętrza budynków parterowych z ogrodem. Kategoria ta jest przeznaczona dla tych, którzy szukają wygodnego, przyjaznego w użytkowaniu domu.

Marta Michalska

Podobne artykuły

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Dane kontaktowe

Słowackiego 55/1
60-521 Poznań

mail: kontakt@zjawiskowydom.pl
tel: 612-620-812