Budowa domu na zgłoszenie – jak to wygląda w praktyce?

Budowa domu na zgłoszenie – jak to wygląda w praktyce?

Budowa domu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Nic więc dziwnego, że wiele osób z radością powitało zmiany prawne, które umożliwiają budowę domu na zgłoszenie – bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Budowa domu na zgłoszenie nie oznacza, że unikniemy dopełniania formalności. W zasadzie musimy skompletować niemal tyle samo dokumentów, co przy staraniu się o pozwolenie na budowę. Najważniejszą różnicą jest jednak fakt, że jeśli starosta, do którego złożymy dokumenty, nie wyrazi czynnego sprzeciwu, to jego milczenie jest na mocy domniemania uważane za zgodę. Nie musimy już czekać wówczas na wydanie żadnej decyzji. Więc budowa domu na zgłoszenie sprawia, że ścieżka formalna jest zdecydowanie krótsza i szybsza.

Budowa domu na zgłoszenie warunki:

Bez pozwolenia na budowę możemy postawić kilka typów inwestycji.

Wolnostojące parterowye budynki gospodarcze, garaże, wiaty, ogrody zimowe, domki letniskowe bez charakteru całorocznego do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2powierzchni działki. Budynki te mogą mieć dwie kondygnacje, pod warunkiem, że drugą stanowi poddasze użytkowe, bez funkcji mieszkalnych.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3na dobę,

Zbiorniki bezodpływowy na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3,

Przyłącza elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne

Domy dowolnego projektu, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.

Ten ostatni punkt jest najistotniejszy z punktu widzenia inwestorów, którzy chcą budować dom na zgłoszenie.

Budowa domu na zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Dla laika odróżnienie, kiedy mówimy, że oddziaływanie mieści się na działce, a kiedy nie, jest bardzo trudne. Dlatego warto na tym etapie skonsultować się z projektantem, który podpowie nam, czy w danym przypadku możliwa jest budowa domu na zgłoszenie, czy też musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Budowa domu na zgłoszenie: jakie dokumenty?

Przede wszystkim trzeba złożyć wypełniony formularz B-2 Zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Należy też złożyć wniosek na formularzu B3 – oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. To jednak nie wszystko. W teczce powinny się też znaleźć cztery egzemplarze projektu budowlanego oraz inne dokumenty zależnie od sytuacji. Informację o tym, jakie dokładnie dokumenty musimy złożyć uzyskamy w odnośnym starostwie.

Budowa domu na zgłoszenie: przepisy

Budowa domu jednorodzinnego na zgłoszenie jest możliwa dzięki nowelizacji ustawy Prawo Budowlane. To właśnie po wprowadzeniu zmian w tym dokumencie można wybudować bez pozwolenia pełnowymiarowy dom jednorodzinny, a nie tylko – jak wcześniej – domek letniskowy czy budynek gospodarczy.

Budowa domu na zgłoszenie na działce rolnej

Czy warto kupić działkę rolną, jeśli szukamy ziemi pod budowę domu? Rozwiązanie to ma swoje zalety i wady. Zaletą jest na pewno dużo niższa cena ziemi – działki rolne są zdecydowanie tańsze od budowlanych. Na plus należy też policzyć duży wybór tego typu gruntów i fakt, że często maja one wyjątkowo atrakcyjną lokalizację pod względem walorów krajobrazowych. Warto jednak wiedzieć, że po zmianie przepisów dość trudne jest nabycie działki rolnej przez osoby, które nie są rolnikami. Bez spełnienia tego warunku możemy jednak kupić działkę o powierzchni do jednego hektara, a więc taką, na której spokojnie możemy postawić dom. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy mieć możliwość budowania. Najlepiej, gdy działka nie jest objęta planem, zagospodarowania przestrzennego – wówczas należy złożyć wniosek o wyłącznie jej z produkcji rolnej oraz o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Te dokumenty z gminy są podstawą, by zmienić przeznaczenie danej działki. Nie zawsze jednak ich uzyskanie będzie łatwe, dlatego zanim kupimy działkę rolną z myślą o budowie domu jednorodzinnego, warto poradzić się specjalisty, by ustalić, jak będzie wyglądała cała procedura.

Jeśli jednak zakończy się ona powodzeniem, śmiało możemy tam budować dom jednorodzinny na zgłoszenie wedle standardowych zasad postępowania.

Ile kosztuje budowa domu na zgłoszenie?

Opłaty skarbowe wnoszone do wniosku o pozwolenie na budowę i do zgłoszenia budowy nie różnią się. Atutem nie jest tu więc oszczędność finansowa, a uproszczenie i skrócenie procedur poprzedzających rozpoczęcie prac budowlanych.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Siechnice czy przedmieścia Wrocławia — gdzie lepiej zamieszkać z całą rodziną?

Siechnice czy przedmieścia Wrocławia — gdzie lepiej zamieszkać z całą rodziną?

Monolityczne garaże betonowe są coraz popularniejsze

Monolityczne garaże betonowe są coraz popularniejsze

Firmy budowlane wykonujące remonty w Szczecinie i we Wrocławiu

Firmy budowlane wykonujące remonty w Szczecinie i we Wrocławiu

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych